NASJONALT FORSKNINGSINSTITUTT med regional forankring og internasjonal relevans 

NYHETSARKIV

Arkiv

Positive effekter av kommunesammen-slutninger

Positive effekter av kommunesammen-slutninger

En evaluering av de fire siste frivillige kommunesammenslutningene i Norge konkluderer med at fordelene synes å ha vært større enn ulempene.

8.1.2010

På oppdrag fra Kommunal- og regionaldepartementet har Telemarksforsking gjennomført en større utredning av resultater og effekter knyttet til de fire siste frivillige kommunesammenslutningene i Norge. Samlet sett synes fordelene av sammenslutningene å være å større enn ulempene.

Formålet med utredningen har vært å skaffe til veie kunnskap om effektene av disse kommunesammenslutningene:

  • Kristiansund og Frei kommuner i Møre og Romsdal som sluttet seg sammen til nye Kristiansund kommune fra 1.1.2008.
  • Ølen og Vindafjord kommuner i Rogaland som sluttet seg sammen til nye Vindafjord kommune fra 1.1.2006.
  • Aure og Tustna kommuner i Møre og Romsdal som sluttet seg sammen til nye Aure kommune fra 1.1.2006.
  • Bodø og Skjerstad kommuner i Nordland som sluttet seg sammen til nye Bodø kommune fra 1.1.2005.

Utredningen har hatt hovedfokus på å kartlegge og vurdere erfaringer og konsekvenser av kommunesammenslutningene i forhold til kommunens rolle som demokratisk arena, leverandør av velferdstjenester, myndighetsorgan og som samfunnsutvikler. Erfaringene og resultatene viser klart at kommunene har blitt mer robuste og handlekraftige i forhold til å møte framtidige utfordringer både i forhold til tjenesteproduksjon og nærings- og samfunnsutvikling. Prosjektleder ved Telemarksforsking har vært Bent Aslak Brandtzæg.

Rapporten kan lastes ned her.

KRDs pressemelding vedrørende rapporten finner du her.